1) MALA FILMSKA FORMA
Voditelji: Lucija Ana Ilijić, Marinko Marinkić, asistenti za montažu i snimanje
Vrijeme održavanja radionice : lipanj - srpanj
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 20 polaznika u 2 do 3 grupe, svaka sa zasebnim mentorom/icom
Mala filmska forma napredna je radionica kojoj je u cilju da polaznici uz mentorsku pomoć samostalno prave svoj prvi autorski film. Rod i žanr filmova su slobodan izbor, dok pridjev “mala” u naslovu sugerira da se rade kratki filmovi. U sklopu radionice gledati će se i analizirati razni primjeri filmova, kako bi se olakšalo razumijevanje filma i njegova izrada te poticati polaznike na razvoj autentičnog autorskog izričaja. Polaznici za vrijeme radionice samostalno pripremaju, snimaju i montiraju svoje filmove, a Kinoklub im osim podrške voditelja/mentora pruža i podršku profesionalnih filmskih djelatnika u vidu savjetovanja pri snimanju i montaži.
Dosadašnja praksa ove radionice rezultirala je zanimljivim kratkim filmskim formama u rodu dokumentarnog, animiranoog, eksperimentalnog i hibridnog filma, potičući polaznike na širinu razmišljanja i pristupa filmskom stvaranju te međusobnoj suradnji. Ovakav tip radionice namijenjen je prvenstveno novim polaznicima programa Kluba odnosno onima koji su završili program početničke Filmske škole te imaju potrebu dalje istraživati filmski medij i učiti kroz vlastiti autorski rad. Ujedno, radionica služi polaznicima i kao zagrijavanje za kompleksnije napredne radionice. Po završetku radionice polaznici na javnoj projekciji prikazuju svoje radove. Mnogi od filmova s ove radionice kasnije se redovito prikazuju po festivalima u hrvatskoj i inozemstvu.
2) FILMSKI PORTRET
Voditelj: David Gašo
Vrijeme održavanja radionice: travanj – svibanj, jednom tjedno
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 6 polaznika
Od trenutka prijave i tokom cijele radionice polaznici će osmišljvati, istraživati i realizirati stvarni ili fiktivni protret osobe po vlastitom odabiru. Kroz promišljanje o svim elementima biografije i filmskim mogućnostima za istraživanje istih, polaznike će se poticati na kreativnu upotrebu filmskih izražajnih sredstava i istraživanje hibridnih filmskih formata. Od polaznika se očekuje visoka motiviranost za samostalan rad te konstruktivno promišljanje filmskog djela, kao i razumijevanje programa za montažu. Svaki autor će uz usmjeravanje mentora tokom radionice realizirati kratki portretni film u trajanju do 10 minuta. Voditelj će kroz prijekciju i analizu primjera poticati autore na istraživanje i pomicanje granica filmskih rodova kako bi i sam rezultat radionice prikazao lepezu kreativnih mogućnosti filmskog medija s osnovnom, naizgled bazičnom premisom: portretom nekoga i/ili nečega. Rezultati radionice prikazati će se na javnoj prezentaciji u sklopu Kinokluba Zagreb a potom prijavljivati dalje na revije i festivale. Prošlogodišnja radionica rezultirala je zanimljivim ostvarenjima polaznika te je radionicu zbog velikog interesa članova ponavljamo i ove godine.
3) FILMSKA KRITIKA I ANALIZA
Voditelj: Dario Dević, Višnja Pentić
Vrijeme održavanja radionice: studeni - prosinac, 10 dvosatnih sesija jednom tjedno
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: 8 polaznika
Cilj dvomjesečne radionice filmske kritike i analize je osposobiti polaznike za pisanje kraćih filmskih kritika te im ponuditi korisne alate za filmsku analizu. Polaznici će tradicionalno činiti žiri kritike na Gledalištu KKZ-a, godišnjoj reviji filmske produkcije Kluba, a najbolji radovi nastali na radionici bit će objavljeni u časopisu Zapis i na web-u KKZ-a. Rad će se paralelno odvijati na dva plana – pisanje vlastitih tekstova te analiza filmskih kritika profesionalaca. Polaznici će biti dužni za vrijeme trajanja radionice usavršiti tekst s kojim su primljeni te napisati još jedan tekst iste dužine te jedan duži tekst.
4) TRANSFORMACIJE
Voditeljica: Karla Crnčević, 3 gostujuća predavača
Vrijeme održavanja radionice: veljača - travanj, jednom tjedno
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 8 polaznika
Kroz radionicu pronađenog materijala polaznici će istraživati mogućnosti na koje se filmski jezik može prevesti na pronađene objekte, tekstove, fotografije, video zapise, filmske trake, herbarije i slično. Osim mentoriranja praktičnog rada na filmovima pojedinaca u grupi, gledat će se primjeri iz različitih dijelova svijeta s naglaskom na estetiku i politiku Treće kinematografije i autora koji se na nju naslanjaju. U goste će biti pozvana 3 gosutujuća filmaša/ica, u našem kontekstu nevidljivi autori sa inozemnom karijerom, koji kroz svoje prakse eksperimentiraju s found footagom i različitim načinima njegovog korištenja, kako bi inspirirali te sa polaznicima i zainteresiranom publikom podijelili znanje koje je nastajalo u drugačijim uvjetima proizvodnje filmske slike. Ovo je radionica koju po prvi puta provodimo s ciljem da članovima proširimo filmsko razumijevanje found footega u kontekstu stvaranja novog i originalnog koncepta filma.
5) FILM ESEJ
Voditeljica: Iva Gavrilović, asistent
Vrijeme održavanja radionice: siječanj - svibanj 2025.
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 6 polaznika
Cilj radionice je ući duboko u proces sastavljanja strukture filma te osvijesti montažno promišljanje. Radionica otvara prostor za istraživanje tih mogućnosti kroz montažnu perspektivu tokom koje filtriranjem misli, ideja i postupaka autor svjesno stvara gestu koja rezonira s budućim gledateljem filma. Radionica će biti podijeljena u tri dijela. Prvi dio je uvod tokom kojeg se kroz gledanje različitih primjera i rješavanje praktičnih zadataka istražuje i otkriva što se sve može u film eseju. Drugi dio se odnosi na promišljanje autora o ideji, razrade ''montažne'' skica na papiru, snimanja i prikupljanja potrebnog materijala. Treći dio je montaža gdje se ideje dovode u kontekst, isprobavaju postupci i stvara dijalog unutar kojega se aktivira gledatelj. Finalno, rezultat radionice je 6 kratkih filmova eseja koji se projeciraju na javnoj prezentaciji radionice. Upravo neki od najnagrađivanijih filmova Kinoluba nastali su tokom ove radionice i odlučili je smo ponovno pokrenuti nakon tri godine, zbog velikog interesa članova.
6) U DIJALOGU SA KUĆNIM REDOM
Voditelji: Mate Ugrin,
Vrijeme održavanja radionice: travanj - svibanj, jednom tjedno i projekcije
Mjesto održavanja: Kino Kinoteka, Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 8 polaznika / besplatne projekcije za sve redovne članove
Kinoklubu Zagreb nastavlja svoju suradnju sa Kinom Kinoteka. Ove godine polaznici će kroz predavanja, kurirane projekcije, analize filmova i samostalan rad realizirati vlastite autorske filmove referirajući se na koncept kulture stanovanja kroz filmsku povijest, unutar čijih se zidova i okvira intimne priče prepleću s onima od društvenog značaja. Podijeljen je u pet manjih cjelina, a svaka je posvećena jednoj temi. CIMERI I LJUBAVNICI donose četiri priče u kojima stambena kriza postaje katalizator romanse, a SUSJEDI četiri filma o urbanom otuđenju, paranoji i teškoćama prilagođavanja pravilima zajednice. LJUDI I STVARI posvećeni su želji za posjedovanjem i gomilanjem predmeta, ULJEZI su usredotočeni na priče o neželjenim gostima te klasnoj, rasnoj i kolonijalnoj krivnji, dok ZAKON TRŽIŠTA u fokusu ima šire procese koje oblikuju tržište nekretnina, od gentrifikacije do sprege politike i građevinskog lobija. Program se sastoji od autorski, žanrovski i stilski raznolikih naslova u rasponu od 1940-ih godina do današnjih dana, a mnoge od njih prvi puta prikazujemo na velikome platnu, i to u nedavnim restauracijama. Ukoliko vam bude inspirativan za rad na vlastitom filmu, pozivamo vas i na drugi dio programa.
Od travnja kreće napredna radionica koja je namijenjena članovima Kinokluba ali i svim ostalim filmskim autorima sa prethodnim iskustvom a trajati će mjesec dana. Sudjelovanje uključuje posjećivanje projekcija u kino Kinoteci te online mentorska predavanja s voditeljem Matom Ugrinom. Svaki polaznik kroz 4 termina s mentorom će tijekom travnja i svibnja nadograđivat svoj koncept, pripremiti se za snimanje i krenuti u montažu. Od polaznika se očekuje visoka motiviranost za samostalan rad te redovito posjećivanje projekcija.
7) MONTAŽNI LABORATORIJ
Voditeljica: Iva Gavrilović
Vrijeme održavanja radionice: siječanj - prosinac, jednom mjesečno/po primljenim prijavama
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: ovisno o modulu
Gledanje je sastavni dio stvaranja. Dok gledamo vlastiti ili tuđi radd, suočeni smo s trenutnom pažnjom koju trebamo odvojiti da bi proživjeli određeno iskustvo i samim time razmišljamo o potencijalnim idejama i rješenjima. Montažni laboratorij je godišnji radionički program koji pomaže autorima da kontinuirano rade na svom filmu, uz pomoć drugih autora koji su također u procesu rada, te uz moderiranje voditelja.
Autori koji se prijavljuju moraju biti već u procesu montaže filma, vođeni motivacijom da svoj rad postave na višu kreativnu razinu. Cilj je da se kroz zajednički razgovor među polaznicima dolazi do sugestija za daljnji razvoj filma. Polaznici potom nastavljaju samostalno raditi u montaži da bi se po potrebi ponovno sastali na nekom od modula. Radove koje je moguće prijaviti su eksperimentale, dokumentarne i esejističke prirode, osobni filmovi, filmovi koji istražuju granice filma i medija općenito. Radionica nije namijenjena početnicima, već autorima koji su do sada realizirali barem jedan film. Od polaznika se očekuje kreativni pomak u fazi postprodukcije to jest od montaže prema finalu samog filma. Ova radionica do sada se provodi nekoliko godina a kroz praksu se pokazala kao odličan poligon za usavršavanje te finalizaciju autorskih filmova.
8) GLUMA KAO SCENARISTIČKI ALAT
Voditelj: Filip Peruzović
Vrijeme održavanja radionice: lipanj - srpanj, jednom tjedno
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 8 polaznika
Na radionici koju će tijekom lipnja u Kinoklubu Zagreb voditi filmski redatelj i scenarist Filip Peruzović, polaznicima će se pružiti uvid u metode pisanja scenarija koji koriste potencijale glume i glumačke improvizacije za kreiranje sadržaja budućeg filma. Pritom se ti alati mogu koristiti u različitim fazama rada – kako za osmišljavanje same početne ideje, tako i za rad na naprednijim fazama scenarija, kao što je pisanje dijaloga pri čemu glumačke improvizacije mogu doprinijeti mnogo životnijem i autentičnijem dijalogu. Drugim riječima, riječ je o promjeni paradigme u kojoj se gluma ne koristi tek za uvježbavanje već postojećeg teksta, u smislu glumačkih probi pred snimanje, već gluma postaje osnovni kreativni alat za osmišljavanje samog scenarističkog predloška budućeg filma.
Radionica će biti praktične prirode i polaznici će zajednički, kolektivno participirati u stvaranju scenarija i budućeg filma. Analizirati će se snimane improvizacije te ovisno o preferencijama polaznika pisati scenoslijed ili scenarij kao temelj za budući kratki igrani film. Od polaznika se očekuje velika motiviranost za samostalni rad, redoviti dolazak i otvorenost grupnoj dinamici unutar kreativnog procesa. Radionica će se odvijati jednom tjedno, u dinamici koju voditelj dogovori sa polaznicima a završiti će projekcijom filma, analizom naučenog i smjernicama za daljnji rad.
Voditelj će tijekom radionice s polaznicima proći osnovne alate kojima će se moći koristiti u daljnjem radu na svojim autorskim projektima. Istovremeno, ovom radionicom želimo osnažiti glumice i glumce kako bi svoje glumačke vještine upotrijebili da postanu filmski autori/ce. Ciljani polaznici radionice su s jedne strane studentice i studenti glume te amaterske glumice i glumci, a s druge strane scenaristi/ce, redatelji i ostali filmski autori koji su zainteresirani za alternativne pristupe pisanju scenarija i istraživanju rada na filmu kroz glumačke improvizacije. Po potrebi, mogu se prijaviti i glumačko-redateljski parovi koji žele raditi zajedno.
9) ANIMACIJSKI LABORATORIJ
Voditelji: Matea Kovač i Katrin Novaković
Vrijeme održavanja radionice: listopad - prosinac
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 8 polaznika
Kroz naprednu radionicu animiranog filma u tehnici stop animacije, polaznici će naučiti kako učinkovito komunicirati priču ili ideju kroz stvaranje sažetih narativa. Kroz faze koncipiranja, planiranja i produkcije filma, polaznici će zauzimati različite uloge u kreativnom procesu, od pisanja i fotografiranja do režiranja, animiranja i montaže. Pri tome će morati obratiti posebnu pažnju na svaki aspekt svog rada, od scenarija i storyboarda do animacije i postprodukcije.
Kroz prvi dio radionice istraživati će se različite tehnike animacije kroz reprezentativne i objašnjavanje procesa izrade animiranog filma te osnovnih principa animacije (timing, spejsing, slow in, slow out, anticipacija itd.). Nakon toga polaznici kroz jednostavne zadatke iste principe prevode u animaciju koristeći se programom Dragonframe. Drugi dio radionice odnosi se na predstavljanje ideja, komentiranje istih te osmišljavanje i izradu scenografije a potom slijedi produkcijska faza izrade filma. Nakon završetka radionice polaznici će samostalno montirati svoje filmove, dok će voditeljice radionice biti u svakom trenutku dostupne za konzultacije i tehničku pomoć. Rezultati radionice javno će se prezentirati na projekciji u Kinoklubu.
10) POKRETNE SLIKE
Voditelji: Meghanne Barker, Tibor Đurđev, Karla Folnović, Karla Crnčević, Bojan Mucko
Vrijeme održavanja radionice: travanj - svibanj
Mjesto održavanja: Kinoklub Zagreb
Planirani broj polaznika: do 20 polaznika
Primarni cilj je omogućiti ljudima koji privremeno ili trajno žive u Zagrebu da izraze vlastita iskustva u vezi s migracijama, koristeći pritom dostupna tehnička sredstva poput pametnih telefona, jednostavnih kamera, aplikacija i programa za montažu. Dugoročni je cilj spojiti migrante, lokalnu zajednicu te članove Kinokluba kroz međusobnu suradnju u izradi filma, kako bi sve strane mogle razumjeti drugu perspektivu te detaljnije analizirati različite načine na koje su migracijska kretanja oblikovala i dalje oblikuju i njih kao osobe i našu regiju. Ideja je kreirati fleksibilni format tako da ako postoje polaznici koji rade ili koji nisu sigurni koliko dugo ostaju u Hrvatskoj, mogu prisustvovati samo jednom modulu, a ukoliko imaju mogućnost pohaðati sva 4, mogu kontinuirano, uz mentorsku podršku, razvijati svoj kratki filmski projekt.
Za radionicu nije potrebna prijava ili filmsko predznanje, samo vas molimo da najavite svoj dolazak (ime i prezime te kontakt na mail: radionice@kkz.hr) Radionica i projekcije su besplatne, a tehniku za snimanje i montažu omogućit će Kinoklub Zagreb. Voditelji programa su Meghanne Barker, Karla Folnović, Bojan Mucko, Karla Crnčević, Petra Matić, Tibor Đurđev, Dalija Dozet. Radionica će se održavati na engleskom jeziku u prostorijama Kinokluba Zagreb. Program se organizira u suradnji s Unseen festivalom / CDU.